ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس


با رفتن به جنگل ابر، زندگی را وارونه بگذران و ابرها را در زیر پایت حس کن.نام  شاهرود را همه شنیده ایم .

جنگل ابر که در  روستای ابر قرار گرفته که مرز دو منطقه جغرافیایی است به همین دلیل گونه های گیاهی و جانوری متفاوتی در آن دیده می شود.

مسیر جنگل پر از درختان زالزالک، تمشک و توت فرنگی است. اگر کمی در جنگل قدم بزنید به تپه‌ای می رسید که قلعه «ماران»، ۳۰۰۰ سال روی آن جا خوش کرده و در ادامه صدای آبشار «شرشر» را می شنوید که در بین راه هایی صعب العبور می خزد.

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع بخشی از ویژگی های این جنگل است که ۲۲ هزار نفر در تعطیلات عید فطر سال ۹۳ از آنجا بازدید کردند و نوروز هر سال تورهای بسیاری به این مقصد حرکت می کنند و برخی به صورت شخصی به آنجا می روند.

چگونه به جنگل ابر برویم؟

این جنگل رویایی در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. برای رفتن به جنگل ابر دو راه وجود دارد.

سفر با خودروی شخصی:

اگر تصمیم دارید خودتان به آنجا بروید باید برنامه دقیقی داشته باشید و در صورتی که آشنایی چندانی به این جنگل ندارید، حتما با راهنمایان محلی و افرادی که آشنایی دارند، همراه شوید زیرا ابرها ناگهان ظاهر می شوند و دید را کم می کنند؛ اگر در این لحظه در کنار آبشار یا پرتگاهی قدم بردارید، احتمال خطر بالا می رود.

حواستان باشد در این جنگل حیوانات وحشی مانند گراز و خرس هم زندگی می کنند پس شب ها حتما آتش روشن کنید و در زمان ترک آن مکان، به طور کامل خاموش کنید.

استفاده از امکانات مناسب جهت‌یابی مانند نقشه با اندازه مناسب، قطب نما و مخصوصا دستگاه جی.پی.اس مانع از سردرگمی شما در میان جنگل شده و کمکی بزرگ برای جنگل نوردی است.

سفر با تور:

اگر با مسیر آشنایی ندارید یا از راهنمای محلی استفاده نمی کنید، حتما از طریق آژانس ها به این جنگل بروید.

تورهای دو روزه و سه روزه تماشای مناطق استپی و کوهستانی و جنگلی بالاتر از ابرها، آرامگاه شیخ بسطام، آبشار شر شر و روستای ابر وجود دارند. همچنین برخی آژانس‌ها تورهای دوچرخه سواری دارند.

اگر علاقه مند به استفاده از این تورها هستید حتما یادتان باشد که وسایلی مانند دوچرخه کوهستان مناسب، کلاه ایمنی،‌ دستکش دوچرخه سواری،‌ عینک آفتابی، بارانی،‌ کیسه خواب، وسایل شب مانی، کوله پشتی و سایر ملزومات شخصی داشته باشید.

کجا بمانیم؟

از مزایای سفر با آژانس ها این است که مشکلی برای پیدا کردن کمپ مناسب ندارید. اما اگر خودتان سفر می کنید، می توانید در طبیعت چادر بزنید یا از خانه های محلی که در اختیار مسافران قرار می گیرد، استفاده کنید.

حواستان باشد جنگل ابر گاهی مملو از مسافر می شود و پیدا کردن محلی برای گذراندن شب کاری ساده نیست.

چه زمانی برویم؟

اگرچه این جنگل زیبا و منحصر به فرد در همه اوقات سال دیدنی و فرح بخش است اما بسیاری از افراد بهترین زمان برای بازدید از جنگل ابر را از اواخر فروردین ماه تا مهرماه می دانند.

سعی کنید زمان حرکت خود را به نحوی تنظیم کنید تا در طول روز از این جنگل لذت ببرید و شب را در آنجا استراحت کنید.

هزینه سفر

اگر با خودروی شخصی سفر کنید، هزینه چندانی نمی پردازید اما آژانس های گردشگری تورهای دو تا سه روزه را عموما برای پایانی تعطیلات عید برنامه ریزی کرده اند که با توجه به طول زمان سفر، وسیله نقلیه، خدمات و نقاط مورد بازدید هزینه های متغیری از ۱۶۰ هزار تومان تا ۲۹۰ هزار تومان دریافت می کنند و معمولا یک یا دو وعده غذا بر عهده مسافر است.

نکات ایمنی:

  • با تجهیزات کامل مانند چراغ قوه، کیسه خواب، جی.پی.اس، زیرانداز، کفش مناسب، کوله پشتی، پانچو(یا لباس ضد باران)، لباس مناسب، ظروف شخصی (بشقاب- قاشق- چنگال- کارد)، بطری آب، زیر انداز، کیسه خواب، چراغ قوه، کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه، کارت شناسایی، صندل یا دمپایی، یک وعده غذای قابل حمل در کوله یک روزه (سبک).
  • اگر شب در چادر می مانید، حتما آتش روشن کنید تا حیوانات مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند و صبح آتش را کاملا خاموش کنید.
  • هوای این جنگل در ساعاتی از روز بسیار سرد است پس حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.
  • هرگز به تنهایی و بدون راهنما در جنگل قدم نزنید.
  • پیش از رفتن از وضعیت آب و هوا مطلع شودید.
| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1393/12/24 - 22:03 | گروه آگهی | آخرین ویرایش 1393/12/24 - 22:03 | 0 نظر | 1624 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
ابر ؛ جنگلی در همسایگی آسمان