ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس


قرص تازه‌ای قرار است ماه آینده آزمایش شود که پژوهشگران ادعا می‌کنند، امکان کند کردن فرایند پیری و جوان نگه‌داشتن افراد را فراهم خواهد کرد.


آزمایش بالینی نوعی قرص تقویتی حاوی چربی‌ برای تقویت سلول‌ها در مقابل آسیب‌های ناشی از بالا رفتن سن، ماه آینده آغاز خواهد شد.

این قرص‌ها قرار است روی افراد مبتلا به اختلالات نادر ژنتیکی آزمایش شود، اما دانشمندانی که این پروژه را پیش می‌برند، ادعا کرده‌اند که اگر درمان با این دارو در آزمایش روی بیماران یادش شده نتایج مثبتی نشان بدهد، راه را برای ایجاد یک زندگی طولانی‌تر و جوان ماندن بیشتر باز خواهد کرد.

به گزارش نیوساینتیست، میخائیل شچپینف، مدیر شرکت فناوری زیستی رتروتوپ که در لُس آلتوس کالیفرنیا قرار دارد و پروژه پژوهشی و تولید این داروی جدید را به اجرا گذاشته، گفته است که این نوع دارو در نهایت برای کند ساختن فرایند پیر شدن سلولی طراحی و تولید شده است اما در ابتدا روی مبتلایان به یک اختلال ژنتیکی مرتبط با موضوع که اختلال آتاکسی فردریش نام دارد، آزمایش می‌شود. در این اختلال ژنتیکی نیز حمله‌ای مولکولی به سلول‌ها که مشابه فرایند پیر شدن است، اتفاق می‌افتد.

وظیفه داروی یاد شده این است که با تقویت دفاع سلولی با این حمله مولکولی مقابله کند. این حمله را مولکول‌هایی انجام می‌دهند که به آنها رادیکال‌های آزاد فاقد اکسیژن گفته می‌شود و در موقع سوخت‌و‌ساز بدن در سلول‌ها پدید می‌آیند. رادیکال‌های آزاد دارای الکترون‌های غیر مزدوجی هستند که سعی می‌کنند با جذب الکترون از مولکول‌های دیگر زوجی برای خود درست کنند. واکنش زنجیری که این حمله درست می‌کند به ویژه برای اسیدهای چرب شکل دهنده غشای سلولی مضر است.

به گفته شچپینف، این اسیدهای چرب «مثل باروت می‌سوزند و فرایند تا وقتی که صدها هزار از آنها آسیب ببینند، ادامه می‌یابد.» این فرایند آسیبی جدی به پروتئین‌ها و DNA وارد می‌آورد.

ایده شچپینف و گروه همکاران او تقویت پیوندهای مولکولی شکل دهنده غشای سلولی است که با مبادله هیدروژن در اسیدهای چرب برای تبدیل به شکلی متفاوتی که به آن دوتریوم می‌گویند انجام می‌شود. دوتریوم با داشتن یک نوترون اضافی، سنگین‌تر از هیدروژن است و پیوندهای قوی‌تری ایجاد می‌کند.

قرص‌هایی که قرار است مورد آزمایش قرار گیرند، بخشی از چربی که معمولاً می‌خوریم را با چربی‌های اصلاح شده و قوی‌تری جایگزین می‌کنند که به بدن انسان برای ساختن سلول‌هایی قوی‌تر کمک خواهد کرد. شچپینف و همکارانش برای این منظور نسخه‌ای سنگین از اسید چرب چندگانه اشباع نشده اُمگا-6 را پدید آوردهاند.

به گفته رابرت مولیناری، بیوشیمیست و یکی دیگر از بنیانگذاران رتروتوپ که وظیفه سرپرستی آزمایش‌های بالینی را بر عهده دارد، «این (چربی دارویی) یک ماده مغذی نیست- ماده‌ای شیمیایی است که با چربی‌هایی به صورت معمول از رژیم غذایی خود می‌گیرید، متفاوت است.»

پژوهشگران گفته‌اند که این نوع چربی سبب چاقی بیش از حد نخواهد شد و اسیدهای چرب جذب شده فقط معادل 1 تا 2 درصد کل انرژی یک رژیم غذایی نرمال را تأمین خواهد کرد.آنا

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1394/02/27 - 20:05 | گروه اخبار جالب | آخرین ویرایش 1394/02/27 - 20:05 | 0 نظر | 3145 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
آزمایش قرصی که انسان را جوان نگه می‌دارد/ پیری متوقف می‌شود؟
DonotUseItOnCenteralOfPage1