ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس

شاهرود پرس: رئیس مرکز ملی فضایی از آغاز پروژه اعزام انسان به فضا با همکاری روسیه خبر داد و گفت: از نظر علمی فعالیت‌های خوبی داریم و علی رغم اینکه در منطقه سرمایه‌گذاری زیادی در این حوزه می‌شود، عقب‌افتادگی ایران فقط به دلیل کمبود بودجه است.


منوچهر منطقی صبح امروز در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و شهرداری تهران با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص استفاده از پرتابگر بومی رئیس مرکز ملی فضایی، گفت: پیش از سال ۸۷ ایران در تولید پرتابگر به خودکفایی نرسیده بود و به همین دلیل برای پرتاب ماهواره از پرتابگر خارجی استفاده می‌شد؛ اما توانستیم پرتابگر ماهواره را بومی‌سازی کنیم.

تولید پرتاب‌کننده ارزان‌قیمت را در دستور کار 

رئیس مرکز ملی فضایی گفت: بر همین اساس ماهواره‌بر سفیر می‌تواند ماهواره یک تا ۲۵ کیلوگرمی را در مدار ۳۰۰ کیلومتری قرار دهد و ماهواره‌بر سفیر ۲ نیز قابلیت پرتاب ماهواره ۶۰ کیلوگرمی را دارد. همچنین ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ماهواره ۳۰۰ کیلوگرمی را در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد و در ادامه این برنامه‌ها یک تولید پرتاب‌کننده ارزان‌قیمت را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به تأخیر در پرتاب ماهواره شریف‌ست و چگونگی پرتاب آن گفت: این ماهواره که نام کنونی آن ماهواره دوستی است به دلیل تأخیر چندساله باید بازنگری شود، زیرا در آن مقطع بر مبنای تراک، یک تست کلی انجام می‌شود تا به‌طور مثال خالی نبودن باتری بررسی شود.

منطقی در خصوص پرتاب موجود زنده به فضا به خبرنگار آنا گفت: پیش از این برای اعزام موجود زنده به فضا دو فاز مطرح بود که ابتدای این پروژه با فرستادن میمون شروع شد و این میمون در مدار ۲۰۰ کیلومتری قرار گرفت. برنامه داریم که ابتدا به‌صورت آزمایشی و بدون موجود زنده در ارتفاعات بالاتر اعزام انجام می‌شود ولی در فاز بعدی موجود زنده را به فضا بفرستیم. به همین منظور پژوهشگاه هوافضا این کار را در دستور کار قرار داده است.

اعزام انسان به فضا را با همکاری روسیه

وی ادامه داد: پروژه اعزام انسان به فضا را با همکاری روسیه شروع می‌کنیم. اعزام انسان هزینه زیادی دارد و کشورهای مختلف از امکانات موجود یکدیگر برای آن استفاده می‌کنند. امکانات کشور روسیه تقریباً کامل است و ایران این کشور را انتخاب کرده ولی این پروژه زمان‌براست.

منطقی گفت: در بخش‌های آموزشی، نظامی و مسافری هواپیما به میزان حمایت از هر بخش پیشرفت قابل توجهی می‌شود، البته در بخش هوایی و فضایی استعدادهای خوبی دیده شده و مشکل فناوری نداریم، اما در بخش زیرساختی و بودجه دچار مشکلاتی هستیم.

رئیس مرکز ملی فضایی ادامه داد: رتبه علمی کشور در سال ۲۰۱۷، یازدهم بوده است. ایران در سال ۲۰۱۶، رتبه چهاردهم را داشت. علم فضایی به بودجه مرتبط است و در سال‌های اخیر با کمبود بودجه مواجه بودیم اما از نظر علمی فعالیت‌های خوبی داریم؛ البته در منطقه سرمایه‌گذاری زیادی در این حوزه می‌شود و عقب‌افتادگی ایران فقط به دلیل کمبود بودجه است.

وی در پایان با بیان اینکه ایران از نظر تولید مقاله علمی، در منطقه اول است، خاطرنشان کرد: ۲۸ پارامتر دیگر نظیر پارامتر دانشی، صنعتی و دارایی‌های فضایی نیز برای رتبه‌بندی وجود دارد که کشور ما در پارامترهای تولید علم همیشه بالا بوده ولی در بخش فناوری و صنعت رژیم اشغالگر قدس در منطقه اول است، زیرا حیات این رژیم به بخش فضایی بستگی دارد و پشت سر آن کشور امارات قرار دارد.

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1397/07/17 - 12:53 | گروه خبر | آخرین ویرایش 1397/07/17 - 12:53 | 0 نظر | 563 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
✅ ایران با همکاری روسیه انسان به فضا می‎‌فرستد