ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس

شاهرود پرس : حیدر آسیابی ضمن بیان اینکه بر اساس سنوات گذشته  جهت پیشگیری  از بروز حوادث ایام پایانی سال و همچنین برخورد قانونی با مخلین  نظم  و آسایش  اجتماعی مرتبط با ایام پایان سال برنامه هایی پیش بینی شده است  که  برخی از آنها اجرا و برخی دیگر  هم تا پایان سال اجرا می شود، اظهار داشت: از سوی دادستانی اطلا عیه ای برای آگاهی عموم شهروندان منتشر شده است.

وی با تاکید براینکه در این اطلاعیه نسبت به مقررات قانونی حاکم بر جرائم خرید، نگهداری ،حمل و توزیع و فروش مواد منفجره ،محترقه و ناریه و مصادیق جرائم قابل برخورد قانونی مرتبط با برخی ناهنجاریها در ایام پایان سال  اشاره شده است گفت: در این اطلاعیه آمده است استفاده از مواد منفجره و محترقه در اماکن عمومی اخلال در نظم و امنیت محسوب می شود و چنانچه استفاده مواد منفجره یا محترقه  در اماکن  عمومی نسبت به اطفال و زنان صورت پذیرد مصداق جرم ایجاد مزاحمت  نسبت به اطفال و زنان محسوب می شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان افزود: چنانچه استفاده از مواد منفجره و محترقه موجب  ایراد صدمات بدنی و جانی به دیگران شود  مرتکب علاوه بر مجازات مربوط به جرم خرید و نگهداری مواد محترقه  به قصاص یا دیه نیز محکوم خواهد شد.

آسیابی از شهروندان خواست  اطلاعات مربوط به افراد  متخلف و مکان های توزیع مواد منفجره  و محترقه را به مراکز پلیس اطلاع داده و در تامین امنیت، خادمین خود را در تامین و افزایش امنیت در جامعه یاری کنند.

وی از  تعیین شعب  ویژه برای رسیدگی  به این جرائم خبر داد و افزود: شعبه معاونت دادستانی مستقر در دادسرای انقلاب به صورت اختصاصی به این جرائم رسیدگی می کند.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان  صدور دستورات پیشگیرانه به نیروی انتظامی و سایر ارگان ها ی مرتبط را از دیگر اقدامات در این زمینه دانست و گفت: مجوز و دستورات قضایی لازم به پلیس جهت  شناسایی  و کشف مواد محترقه، بازرسی اماکن مشکوک به توزیع مواد محترقه، انجام ایست بازرسی در میادین ورودی و خروجی شهر جهت کشف  اقلام عمده مواد محترقه، نصب پیام های پیشگیرانه در ارتباط با حوادث  ایام پایانی سال در محل های پر تردد شهر، اطلاع رسانی مناسب در خصوص پیامدهای  حقوقی و قضایی و میزان مجازات مرتکبین  به این جرائم، بهره گیری از ظرفیت بسیج محلات در شناسایی و کنترل مواد محترقه غیر مجاز و کنترل افراد سابقه دار با دعوت آنان به مراکز پلیس و اخذ تعهد از آنان مبنی بر عدم ارتکاب جرائم مذکور را از جمله اقدامات  برای پیشگیری از بروز حوادث پایانی سال دانست.

آسیابی  از آمادگی شبانه روزی نیروی انتظامی و برقراری گشت های  ویژه پلیس جهت کنترل اماکن عمومی و بر خورد با جرائم مشهود  مرتبط با ین موضوع خبر داد و بیان داشت: تمهیداتی جهت بازداشت موقت مرتکبین این جرائم مانند سنوات  گذشته اتخاذ شده است.

 وی افزود: با  افرادی که موجب  اخلال در نظم و آسایش عمومی می شوند و توزیع کنندگان  عمده مواد محترقه  هستند به ویژه سابقه دار ها برخورد قاطع صورت خواهد گرفت و این افراد تا پایان تعطیلات نوروزی با قرار بازداشت موقت روانه  زندان خواهند شد.

آسیابی با  اشاره به مواد 12و 13قانون مجازات اسلامی گفت: مجازات قاچاق اسلحه و مهمات مصوبه سال 1390 خریداری ، نگهداری، حمل، توزیع، فروش مواد محترقه، منفجره و ناریه به صورت غیر مجاز جرم محسوب و حسب مورد شش تا دو سال  زندانی دارد .

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان اضافه کرد:  در مورد نگهداری انبوه مواد منفجره، محترقه  و ناریه غیر مجاز  نیز مقنن در صورتیکه عمل مرتکب محاربه شناخته  نشود مرتکب به حبس تعزیری از 25 تا 30سال محکوم خواهد شد.

دادستان آسیابی همچنین گفت: مرتکبین  این جرائم چنانچه در برابر ماموران دولتی مقاومت کنند نیز  در صورت  محارب شناخته نشدن به حسب تعزیری 25تا 30 سال محکوم خواهند شد.

وی با تاکید براینکه  استفاده از مواد محترقه حتی در صورتیکه مجاز هم باشد چنانچه در اماکن  عمومی صورت پذیرد و موجب اخلال  در نظم و آسایش عمومی و ایجاد مزاحمت نسبت به افراد و زنان و اطفال شود بنابر قانون  جرم بوده و مجازات هایی برای آن پیش بینی شده است اذعان داشت:  آتش زدن اموال  متعلق به دیگران به وسیله مواد منفجره نیز به موجب قانون مجازات دو تا پنج سال حبس در پی دارد.

دادستان عمومی و انقلاب  مرکز استان سمنان  با اشاره به این مطلب که الحمد الله  در سال های اخیر با اقدامات خوبی  که انجام شده و با توجه  به هماهنگی  لازم که  از سوی متولیان  امنیت صورت گرفته  در امر پیشگیری از وقوع جرائم و حوادث آخر سال موفق بوده ایم و میزان حوادث  جانی ناشی از مواد محترقه در این استان به حداقل  ممکن رسیده است خاطر نشان کرد: با  اخلال گران  نظم و مرتکبین این جرائم  اقدامات قاطعانه ی قانونی صورت پذیرفته است و انتظار می رود که امسال  شرایط نسبت به سالهای گذشته  بهتر شود.

آسیابی در خاتمه افزود: امیدواریم امسال با  همکاری شهروندان پایان سالی  بدون  حادثه جانی ناشی از استفاده مواد محترقه و منفجره داشته باشیم.

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1393/12/25 - 11:30 | گروه آگهی | آخرین ویرایش 1393/12/25 - 11:38 | 0 نظر | 2677 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
دادستان مرکز استان سمنان خبر داد : برخورد جدی با اخلال گران نظم و امنیت عمومی در استان سمنان در پایان سال